Polonya Vizesi

Başvuru Merkezi

Nerelerdeyiz

 • Ankara
 • Antalya
 • İzmir
 • İstanbul
 • Gaziantep

Polonya Vize İşlemleri

Tüm vize işlemleriniz için...

Polonya Uzun Süreli Vize

Ücretsiz telefon desteği:

Online Randevu

Polonya Uzun Süreli Vize

Polonya uzun süreli vize, kişinin ülkeye ilk giriş tarihinden itibaren 365 gün boyunca 90 günden daha uzun süre içerisinde konaklama imkânı sunmaktadır. Bu vize çeşidi ise Polonya ülkesinin sınırları içerisinde kalmak isteyenlere verilmektedir. Bu vize çeşidinin ismi ise D süreli vize tipi olarak tanımlanmaktadır.
Bu D tipi vize Polonya ülkesinin sınırları içerisinde daha uzun süre kalma imkânı, buna ek olarak 180 günlük bir süre boyunca, Schengen’e üye olan topraklarına giriş yapıldığı andan itibaren, bir diğer Schengen ülkelerinin topraklarında 90 günü geçmeyecek bir şekilde seyahat hakkı tanımaktadır. Bu ulusal vize süresinin geçerlilik tarihi 1 yıldır. Ulusal vize müracaatları, kişi tarafından planlanmış bir süreden en geç 15 gün önce ve de en erken 3 ay öncesinden yapılabilmektedir.
 
Kişi eğer Polonya’da eğitimi alma, gezi yapma ya da çalışma gibi kararlar almış ise, mutlaka bir zamanı söyle öncesinde bu konu hakkında ön araştırma yapmak durumundadır. Polonya’ya geliş amacına göre de seçmesi gereken vize çeşidi hakkında detaylı bilgi sahibi olmasında yarar vardır. Bu amaçlar da kişiler için Polonya D tipi vize işlemleri hakkında araştırma yapılmalı taraflarca da tavsiye edilmektedir. Özellikle Erasmus öğrencilerinden gelen yoğun taleplerin doğrultusunda genellikle bu kişiler Polonya’da D tipi vize işlemlerine tabi tutulmaktadırlar.
 

Polonya D Tipi Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Polonya uzun süreli vize, Polonya ülkesinde 3 aydan daha uzun süreli seyahat izni veren bir vize olarak bilinmektedir. Tüm bunların yanı sıra Erasmus, lisans, yüksek lisans gibi eğitimi almak amacıyla gitmek isteyen kişiler ve Polonya’da çalışmak isteyenlerin tercih etmesi gereken bir vize tipidir.Kişiler iş, bir yıl boyunca 180 günlük çalışma izni ile birlikte Polonya’da bir şirketin yönetim üyesi olarak çalışmak için, üniversite mezunu ya da derecede kurslara katılmak isteyen kişiler, üç aydan uzun süreli akademik bir değişim programına katılmak isteyen Erasmus öğrencileri Ve oturma izni almak isteyen kişiler Polonya uzun süreli vize başvurularında bulunmalıdır.
 
Bu tip başvurular ise vize merkez arıcılıkları ile değil, kişinin bizzat konsolosluk tarafına giderek işlemleri gerçekleştirmesi gerekmektedir. Ancak kişi istenen güncel evrak listesine ulaşmak için vize merkezini arayarak gerekli bilgiye sahip olabilme hakkına da sahiptir. Kişinin başvuru dosyasını eksiksiz ve hatasız olduğundan emin olması gerekmektedir. Eğer eksik evrak beyanında bulunur ise kişinin yapmış olduğu Polonya uzun süreli vize başvurusu ret kararı almaktadır. Ancak konsolosluk gerekli gördüğü zaman kişiden ekerek isteyebilme hakkına da sahiptir. Kişi eğer yanlış bilgi beyanında bulunmuş ise konsolosluk tarafından kişi hakkında cezai yaptırımlar da uygulanabilmektedir.
 
Bu nedenden dolayı kişinin başvuruda bulunmadan önce evraklarının güncel bir nitelikte olmasına ve bunun yanında talep edilen gerekli evrakların kişinin kimlik bilgileri ile uyumlu olmasını oldukça dikkat etmesi gerekmektedir. Bu gibi engelliler ile karşılaşmamak adına kişi gerekli yetkililerden ücretsiz bir şekilde bilgi sahibi olabilme hakkına sahiptir.
 

 1. Vize Başvuru Formu: Türkçe, Lehçe ya da İngilizce dillerinden herhangi biriyle doldurulmuş olması gereken bir başvuru formunu beyan edilmesi gerekmektedir. Polonya vize başvuru formu doldurulur iken, okunaklı ve tükenmez bir kalem ile doldurulmasının yanı sıra bütün harfleri nde büyük bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Daha sonra kişinin imzalaması gereken bir kutunun içine pasaportundaki imzası ile uyumlu olacak bir şekilde başvuru formunu imzalaması gerekmektedir. Polonya uzun süreli vize başvuru formu doldurmak için kişi destek alabilme hakkına da sahiptir. Ancak imzalama işini sadece kendisi yapması gerekmektedir.
 2. Vize Randevu Belgesi: Uzun süreli Polonya tipi başvurusu yapabilmek adına, ilk adım olarak kişinin konsolosluktan ya da vize merkezleri aracılığı ile randevu alması gerekmektedir.
 3. Üniversite Kabul Mektubu: Uzun süreli alınacak olan Polonya ulusal vize başvurusunun, en önemli bölgelerinden birisi ise kişinin yapmış olduğu başvuru Üniversitesi’nden ya da özel dil okulundan telefona gönderilecek olan kabul mektubudur. Kabul mektubunun ıslak imzalı olması zorunlu değildir ve bunun beraberinde email çıktısını alarak sorunsuz bir şekilde başvuru evraklarının arasına koyması gerekmektedir. Bu madde ise, Polonya uzun vize işlemlerinde kilit rol oynayan bir önemli unsurlar arasında bulunmaktadır.
 4. Banka Dekontu: Kişinin yapmış olduğu başvuru Üniversitesi’nin ya da özel değil okulunun banka hesap numarasına, eğitim harç bedelinin yatırıldığına dair bir banka ya da posta dekontunun çıktısını alarak beyan etmesi gerekmektedir.
 5. Uçak Bileti Rezervasyon: Kişinin uçak biletini satın almasa dahi en azından uçak rezervasyon bilgilerini çıktı halinde alarak başvuru dosyasının arasına eklemesi gerekmektedir.
 6. Pasaport Protokolü: Kişinin daha önceden alınmış bir pasaportu var ise onunda başvuru sırasında sunulması zorunludur. Bu belge, kişinin bulunmuş olduğu şehirdeki en yakın tüm ilçe emniyet müdürlüğü pasaport büro amirliğineden alınabilmektedir. Yaklaşık olarak iki gün içinde hazırlanıp kişiye teslim edilmektedir. Bunu yapmak için gerekli belgeler ise nüfus cüzdanı, ehliyet yazılı pasaportun aslı ve fotokopileri ile birlikte protokol dilekçesi ibraz edilmelidir
 7. Eski Vizeler: Kişiye son 3 yıl içerisinde verilmiş olan Polonya ve diğer Schengen ülkelerine ait vizenin fotokopilerinin olması gerekmektedir. Ancak yoksa, hazırlama gerekmez.
 8. Adli Sicil Kaydı: Kişinin e-Devlet üzerinden ya da adliyeden ücretsiz bir şekilde temin edebildiği adli sicil kaydını da başvuru esnasında ibraz etmesi gereken en önemli belgeler arasında bulunmaktadır.
 9. Askerlik Durum Belgesi: e-Devlet üzerinden ya da en yakın askerlik şubesinden, kişinin ücretsiz bir şekilde temin edebilme hakkı vardır. Alındıktan daha sonra bu belge başvuru evrak dosyasının içerisine konulması gerekmektedir.
 10. Pasaport: Kişinin pasaportunun seyahat bitiminden daha sonra en az iki yıl daha geçerli olması gerekmektedir. Kişinin pasaportunu başvuru sırasında eksik sayfa, yırtık ya da deforme olması gibi durumlarda başvuru işlemleri gerçekleştirilememektedir. Polonya uzun tipi Schengen vizesinin alınabilmesi adına pasaportun içerisinde en az iki adet sayfanın da boş bulundurulması gerekmektedir. Vize işlenebilir olmadığı takdirde kişi yine başvuruda bulunamamaktır. Son üç yıl içerisinde alınmış olan Schengen, Amerika, Polonya ve İngiltere vizeleri mevcut ise bu vizelerden fotokopileri beyan edilmelidir. Pasaport imzalanmalı ve son geçerlilik tarihinden en az üç ay daha pasaportun geçerli olması gerekmektedir. Tahmin edildiği üzere, uzun süreli başvuru ulusal vize işlemleri için olmazsa olmaz maddelerden bir tanesi de budur.
 11. Biyometrik Fotoğraf: Kişinin son altı ay içerisinde çekilmiş olan güncel fotoğrafını yansıtması gerekmektedir. Güncel olmayan fotoğraflar başvuruda kullanılır ise ve Buda konsolosu tarafından tespit edilirse kişinin yapmış olduğu vize başvurusu kabul edilmemektedir. Ayrıca yetkili mercilerin talep etmiş olduğu ölçülerde ve nitelikte olması da gerekmektedir. Kişi fotoğraf esnasında herhangi bir mimik hareketi nde bulunur ise kişinin yine başvurusu konsolosluk tarafından iptal edilmektedir. Biyometrik fotoğrafların istenilen ölçüler niteliğinde olması halinde en az iki adet olacak şekilde başvuru dosyasının içerisinde bulunmalıdır. Kişinin biyometrik fotoğrafı son altı ay içerisinde çekilse dahi, bu fotoğraf pasaport içerisinde bulunan fotoğraf kısmında kullanılıyor ise kişinin yapacak olduğu vize başvurusu yine kabul edilmemektedir. Kişinin konsolosluğa sunacak olan o metrik fotoğrafın hiçbir yerde hiçbir şekilde kullanılmaması arz edilmektedir.
 12. Bir Yıllık Seyahat Sağlık Sigortası: Tüm Avrupa birliği ülkelerinde geçerliliği bulunan 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortasının aslı ve fotokopisi mutlaka bulunması gereken belgeler arasında bulunmaktadır. Diğer tüm gerekli evrakların arasında en önemli evraklardan sadece bir tanesidir. Ayrıca sigorta poliçesi de mutlaka gereken bilgiler doğrultusunda yazılması gerekmektedir. Eğitim amaçlı gidişler için seyahat sağlık sigortası, kişinin kimlik numarası, en az 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortasının ve tüm Avrupa ülkelerinde geçerlidir ibaresi kesinlikle kişinin seyahat sağlık sigortasının üzerinde yazması gereken cümlelerdir.
 13. Sertifika ve Belgeler: kişi hazırlık okumuş ya da dil kursuna gidilmiş ise bu kursların bitmiş olduğuna dair bir belgenin temin edilmesi gerekmektedir. Polonya’da İngilizce hazırlık kursu ya da Lehçe hazırlık kursu alınmışsa, bu kursların başarıyla tamamlandığına dair kanıt getirdiğinde bir belgenin de eklenmesi şarttır.

D tipi vize ücreti

D tipi vize ücreti

Polonya vizesi

Polonya vizesi

Polonya vize başvuru Formu

Polonya vize başvuru Formu

Polonya Konsolosluğu

Polonya Konsolosluğu

Bu web Sitesi’nin Konsolosluk veya herhangi bir resmi kurumla bağlantısı bulunmamaktadır. Firmamız Danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette garanti ve taahhüt edilmemektedir.

Online Randevu Formu